„Być sobą w sieci” – I Dzień Ósmoklasistów
16 czerwca miało miejsce specjalne wydarzenie w naszej szkole. Odbył się I Dzień Ósmoklasistów. Przedsięwzięcie miało charakter zarówno edukacyjny jak i integracyjno-rozrywkowy. Udział w tym wydarzeniu brali uczniowie z 5 szkół: Szkoły Podstawowej z Jabłoni Kościelnej, Szkoły Podstawowej z Rudki, Szkoły Podstawowej z Kobylina-Borzymów, Szkoły Podstawowej z Topczewa oraz Szkoły Podstawowej z Nowych Piekut.
Dzień rozpoczęliśmy mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie, gdzie ks. Sebastian Picur wygłosił bardzo ciekawe kazanie skierowane do uczniów. Następnie udaliśmy się do naszej szkoły, gdzie ks. Picur mówił o hejcie doświadczanym w Internecie. Wspominał, iż istotne jest bycie sobą w sieci.
Następnie zostaliśmy podzieleni na 4 grupy. Moja grupa rozpoczęła warsztaty z PAARO, które polegały na tańczeniu oraz tworzeniu choreografii do piosenki Cleo „Dobre słowa”. Mieliśmy przy tym idealną okazję do integracji z uczniami ze szkoły, z którą zostaliśmy połączeni. Podczas tańca bawiliśmy się świetnie oraz nauczyliśmy się kilku ciekawych, tanecznych kroków.
Po warsztatach z choreografii, przeszliśmy do sali pani Ilony Adamskiej. Pani Adamska poruszała tematy hejtu psychicznego oraz fizycznego. Pani Ilona prowadzi własną kampanię, o której wspominała, „Nie hejtuję – motywuję”. Te warsztaty były bardzo wzruszające i przejmujące, gdy prowadząca owiadała o swoich doświadczeniach oraz sytuacjach, które ją dotknęNastępne warsztaty prowadził pan Daniel Dziewit, który jest współzałożycielem młodzieżowego ośrodka terapii „RESET”. Pan Dziewit mówił o uzależnieniach oraz zagrożeniach płynących z korzystania z Internetu. Wspominał, że bardzo częste są uzależnienia od gier komputerowych. Podkreślał również, że nie należy porównywać się do osób, które widzimy w Internecie, ponieważ takie zdjęcia nigdy nie ukazują prawdziwego życia.
Ostatnimi warsztatami, były te prowadzone przez Pana Dariusza Stemplowskiego, który również mówił o uzależnieniach oraz podkreślał jak ważną rolę w jego życiu spełnia Bóg i wiara. Jego historia była bardzo poruszająca oraz momentami dramatyczna. Wyszliśmy bardzo poruszeni z tego spotkania oraz zrozumieliśmy, że zawsze możemy zmienić swoje życie, nawet jeżeli mamy ciężko.
Po wszystkich warsztatach udaliśmy się na smaczny obiad, po którym nastąpiło uroczyste zakończenie I Dnia Ósmoklasistów. Cały dzień zwieńczyła integracyjna dyskoteka, w której udział brało wielu uczniów.
Podsumowując, wydarzenie było bardzo integracyjne oraz edukacyjne, zostały poruszone ważne tematy, o których warto rozmawiać. Zrozumieliśmy, jak ważna w życiu jest empatia oraz budowanie środowiska wolnego od przemocy.
Niezmiernie się cieszymy, że mieliśmy możliwość wzięcia udziału w tym wydarzeniu oraz mamy nadzieję, że w następnym roku również podobna akcja się odbędzie.
Uczestniczka I Dnia Ósmoklasistów























